Loughlin Achieves US, NY State and CHSAA #1 Rankings at Bishop Loughlin Games!

By: Coach Mary Mells

The 67th Annual Bishop Loughlin Games was held at The Ocean Breeze Sports Complex in Staten Island on Saturday, December 18th, and Sunday, December 19th. Over two days, more than 3,500 girls and boys came from Rhode Island, New York, New Jersey, Pennsylvania, Maryland, and Delaware to complete. The competition was great!

Thirty-five Lions came out and competed at this two-day meet. Our Lions came home with seventeen medals: seven gold, two silver, and eight bronze. 

Congratulations to the Varsity Boys 4X4 A team! Junior N’Namdi Porter, Junior Jelani Johnson, Freshmen Rashaun Euche, and Junior Wesley Noble Jr. ran a 3:25.3 - a New York State #1. The Varsity Boys 4x4 B team: Junior Massai Samuel, Sophomore Kyaire Lawson Junior Kareem Clarke, and Senior Gaud Charles ran a 3:48.5 and medaled. 

A special Congratulations to the Ed Bowes MVP award winner, Junior Wesley Noble Jr., who ran a personal best and a US #1 in the 600 and a split of .48 on the 4X4 meter relay.

Senior Brinesha Derrick-Bain always brings her A-game and ran a personal best which was a CHSAA #1 in the 300 meters. Junior Morgan Middleton ran a personal best and ran down the competition to achieve the CHSAA #1 in the 600 meters. Sophomore

Kyaire Lawson ran a personal best in the 55-meter hurdles and is the #1 New York State Sophomore and a CHSAA #2 in the hurdles. Freshman, Rashaun Euche, ran a New York State freshmen #1 in the 300 meters while running his first high school meet. Also, freshman Lillian McConnell and Brooke Sheppard medaled in their first high school meet. 

A special Thank You to all of the athletes that came out and did their best, as well as the volunteers: J’Shaun Connor, Tyler Henry, Karla Jimenez, Cameron Harding, and Kayla Harding, as well as all the parents, family, and friends for their support. 

Watch the Boys 4 x 400 DRAMATIC Race below!

Full Results below:

GIRLS 

ATHLETE

PLACE

SECTION

RESULTS

55 METER DASH 

8.16 

Lillian McConnell 

12th 

Finals  H1 

Complete 

8.70 

Niyah Roberts 

31st 

Finals  H1 

Complete 

8.89 

Aaliyah Marshall-Drake 

36th 

Finals  H1 

Complete 

8.94 

Samiyah Samuels 

44th 

Finals  H1 

Complete 

9.33 

Daphney Gayot 

54th 

Finals  H1 

Complete 

9.37 

Alicia Terry 

55th 

Finals  H1 

Complete 

9.75 

Aubrey Cherry 

49th 

Finals  H1 

Complete 

10.53 

Chiara Auguste 

53rd 

Finals  H1 

Complete 

300 METER DASH 

40.76 

Brinesha Derrick-Bain 

3rd 

Finals  H1 

Complete 

42.31 

Brinesha Derrick-Bain 

5th 

Prelims  H1 

Complete 

43.59 

Morgan Middleton 

10th 

Prelims  H1 

Complete 

50.70 

Terri Ann Smith 

26th 

Finals  H1 

Complete 

50.94 

Elizabeth Andrews 

60th 

Prelims  H1 

Complete 

57.83 

Alicia Terry 

79th 

Finals  H1 

Complete 

1:03.37 

Niyae Fermine 

98th 

Finals  H1 

Complete 

1:05.56 

Chiara Auguste 

86th 

Finals  H1 

Complete 

1:05.69 

Aubrey Cherry 

87th 

Finals  H1 

Complete 

600 METER RUN 

1:41.57 

Morgan Middleton 

3rd 

Finals  H1 

Complete 

2:20.65 

Safiya Bell 

34th 

Finals  H1 

Complete 

55 METER HURDLES 

12.28 

Juell Williams 

46th 

Prelims  H1 

Complete 

12.41 

Brooke Shepard 

12th 

Finals  H1 

Complete 

13.10 

Charlize Charles 

48th 

Prelims  H1 

Complete 

13.26 

Arianna Gonzales 

27th 

Finals  H1 

Complete 

4X200 METER RELAY 

2:04.99 

Relay Team

28th 

Prelims  H1 

Complete 

4X400 METER RELAY 

5:08.71 

Relay Team

9th 

Finals  H1 

Complete 

HIGH JUMP 

4-10 

Brinesha Derrick-Bain 

2nd 

Finals  H1 

Complete 

4-2 

Kayla Harding 

11th 

Finals  H1 

Complete 

4-0 

Brooke Shepard 

6th 

Finals  H1 

Complete 

LONG JUMP 

15-11.25 

Brinesha Derrick-Bain 

5th 

Finals  H1 

Complete 

13-9 

Lillian McConnell 

6th 

Finals  H1 

Complete 

11-1 

Samiyah Samuels 

16th 

Finals  H1 

Complete 

SHOT PUT 

26-3.25 

Kayla Harding 

16th 

Finals  H1 

Complete 

20-7.25 

Niyah Roberts 

35th 

Finals  H1 

Complete 

BOYS 

ATHLETE

PLACE

SECTION

RESULTS

55 METER DASH 

7.34 

Tyler Henry 

45th 

Prelims  H1 

Complete 

7.66 

Alexander Vasquez 

67th 

Prelims  H1 

Complete 

7.68 

Dylan Ramsey-Taylor 

31st 

Finals  H1 

Complete 

8.10 

Ryan Williams 

78th 

Prelims  H1 

Complete 

300 METER DASH 

38.19 

Kyaire Lawson 

2nd 

Finals  H1 

Complete 

38.28 

Rashaun Euche 

1st 

Finals  H1 

Complete 

39.10 

N'Namdi Porter 

24th 

Prelims  H1 

Complete 

40.53 

Gaud Charles 

41st 

Prelims  H1 

Complete 

43.26 

Alexander Vasquez 

78th 

Prelims  H1 

Complete 

44.88 

Dylan Ramsey-Taylor 

42nd 

Finals  H1 

Complete 

47.04 

Ryan Williams 

101st 

Prelims  H1 

Complete 

600 METER RUN 

1:22.58 

Wesley Noble Jr 

1st 

Finals  H1 

Complete 

1:37.33 

Kareem Clarke 

34th 

Finals  H1 

Complete 

1:40.17 

Massai Samuel 

44th 

Finals  H1 

Complete 

1000 METER RUN 

2:40.52 

Jelani Johnson 

7th 

Finals  H1 

Complete 

3:29.55 

Dustin John 

43rd 

Finals  H1 

Complete 

55 METER HURDLES 

8.53 

Kyaire Lawson 

1st 

Finals  H1 

Complete